Březen 2011

Michelle Zink - Proroctví sester

27. března 2011 v 12:11 | Virginia |  Recenze
První díl "gotické" fantasy série situované do Ameriky konce 19. století. Dvojčata Lia a Alice právě osiřela. Lia objeví na zápěstí tajemné znamení a začíná si všímat podivného krutého chování své sestry. Objeví knihu s jedinou stránkou, ve které si přečte temné proroctví, které varuje před příchodem Ďábla na svět. Lia se domnívá, že ona je Strážkyní, která tomu má zabránit, a její zlá sestra Branou, jíž má Zlo vstoupit. Ale je to skutečně tak jednoduché?


Gotické?
Silně zavádějící. Jelikož jsem učená holka, moc dobře vím, že gotika byla vskutku dříve, než ve zmiňovaném 19. století. Může se ale eventuelně jednat o pseudogotiku, což je směr poměrně mladý, který se ke staré známe gotice navracel.
Každopádně si to můžete vyložit trochu jinak. Gotické = ponuré, smutné, chladné, depresivní, pusté… V tomto případě bych řekla, že jste se trefili terči trochu blíž, protože všemi výše zmíněnými přívlastky bych knihu mohla titulovat.

Dvojčata?

Říká se, že dvojčata, tím spíše jednovaječná, jsou si podobna nejen vzhledem, ale i povahovými vlastnostmi. V této knize nemůžete být dál od pravdy. Jsou sice jedna jako druhá, ale tím tak veškerá podobnost končí. Shrnula bych to, jedna je HODNÁ, druhá ZLÁ. Brána versus strážkyně (Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá).

Proroctví?
Bez zlé zápletky nebylo by dobrého příběhu? Proroctví existuje již od nepaměti, a souvisí vždy s dívčím osazenstvem rodiny. Není toho, kdo by se proroctví vyhnul. Snad jen… existují určité výjimky, kdo si přečte, určitě pochopí, o čem mluvím.

5,5/10

Proč?
Příběh není špatný, celý nápad měl naději vyšvihnout se, bohužel, debutující autorka podle mě není (a berte prosím v potaz MŮJ subjektivní názor) "vypsaná."
Ne zcela náhodou se mi doma říká Rejpal Puntík. Vadí mi nedotažené, nepromyšlené věci, které v příběhu bohužel byly (a ne málo).


QotW 1

26. března 2011 v 20:18 | Virginia

Sobotní meme


Vtipný výrok
Romantika
Silný okamžik
* Úryvky, nalákání, v QoW nemusí pocházet z jedné knihy.
* Je to sobotní meme, čili se neobjevuje v jiných dnech.
* A naposled, knihu, z které použijeme úryvky, jsme nutně nemuseli číst v daném týdnu.
***

Vybrala jsem si knihu od skvělé české autorky Terezy Matouškové, Dnes se neproměňuj, konkrétně povídku Dnes se neproměňuj. Navštívit (případně se i něco více dozvědět o knize) můžete na jejím blogu temnarka.blog.cz

***
Vtipný moment
"Copak jsi slepý? Půlka Delfie tě má za psychopata, co znásilňuje nevinné dívenky!" vyštěkla rozčíleně, zoufale.
"Nevinné dívenky?" prskl vlkodlak o nic méně rozrušeným tónem. "Nepamatuji se, že bych kdy měl pohlavní styk s nějakou nevinnou dívenkou, ať už byla pro nebo proti. Pro tyto účely si povětšinou kupuji děvky z okolních osad."
"Ale vraždíš je."
"Margeit, ty máš ve zvyku vraždit chlapy, s kterými souložíš?"

Romantický moment
Valarid sklonil hlavu a dloubl šňupákem do zraněného tarka, krčícího se v klubíčku mezi mrtvolami. Mohutná psovitá šelma zaskučela bolestí a zvedla krví podlité oči k Margeit. Čarodějka seskočila, nebo spíš sletěla ze sedla, málem si přitom vymkla kotník a přiskočila ke zraněnému zvířeti. Po lících jí stékaly slzy.

Silný moment
Zorenina syna pomalu přecházela bojová zuřivost a on se stísněně rozhlédl po bojišti. Rozsekaní Delfové, rozsekaní Temnáři. Nebojiujeme s temnotou, ale střílíme si do vlastních.
"Prohráli jsme. Prohráli jsme my všichni," špitl budoucí kněz.


Fall in love 1

24. března 2011 v 16:55 | VirginiaČtvrteční nadílka
***

Fall in Love
Sama autorka tvrdí, že meme nemá nijak zvlášť přísná pravidla, jde jen o to, vybrat z přečtené knihy zamilovaný pár (tady bych si dovolila trochu slevit a napsat: jakýkoli pár).
FiL je rozčleněný na 6 kategorií, a sice:

Autor
Název knihy
Vybraný pár
Typ lásky mezi nimi
Proč právě tahle dvojice
Můj názor, moje pocity, hodnocení…

***

J. K. Rowling
Harry Potter a Ohnivý pohár

Hermiona Grangerová / Ron Weasley

Typ lásky: platonická

Co myslím tím, když píšu: PLATONICKÁ
Je to láska, kdy milujete druhou osobu, která o tom neví, většinou z důvodu přílišné stydlivosti.

Proč právě oni: Rozhodla jsem se začít párem, který mi připadá přímočarý, jednoduchý, přesto se silnou zápletkou, a dobrým, kvalitním vztahem.

Pocity?
Když jsem četla HP poprvé, bylo mi jedenáct let, pomalu jsem nakukovala do dveří s nápisem puberta a lásku, vztahy jsem "čula" za každým rohem. A zbožňovala jsem Harryho. A Hermionu. Páni, když teď po letech vzpomínám na to, jak moc jsem toužila po jejich "splynutí," nemůžu se ubránit úsměvu. Úsměv proto, že jsem naprosto přehlédla rodící se vztah mezi dvěma přáteli, kteří začínali pomalu ale jistě cítit, že jenom přátelství jim ke štěstí nestačí. Nejroztomilejší mi na celém jejich vztahu přišel ten úžas, že se líbí jeden druhému, něco s čím ani trochu nepočítali, možná si to ani nepřáli. Ale stalo se, a co teď s tím…
Možná byste mohli namítat, že Ron i Hermiona prožívali lásku osudovou nebo první. Budiž, v pozdějších dílech, nezapomeňte ale, že v Ohnivém poháru jim bylo nějakých čtrnáct, patnáct let. Byli ještě hodně mladí (malí).

Fall in love obecně

22. března 2011 v 14:56 | Virginia

Fall in love, je další meme, jež hodlám přidávat jednou týdně, vždy ve čtvrtek.

Fall in love pod mikroskopem:

Sama autorka tvrdí, že meme nemá nijak zvlášť přísná pravidla, jde jen o to, vybrat z přečtené knihy zamilovaný pár (tady bych si dovolila trochu slevit a napsat: jakýkoli pár).
FiL je rozčleněný na 6 kategorií, a sice:

Autor
Název knihy
Vybraný pár
Typ lásky mezi nimi
Proč právě tahle dvojice
Můj názor, moje pocity, hodnocení…

Nechť započne zábava! (vím, že se opakuji… když ale já se vážně těším! :)


Quote of the week obecně

22. března 2011 v 14:54 | Virginia

Quote of the Week je meme, které se tu bude objevovat 1 týdně, konkrétně v sobotu.

O co se jedná? Obecně:

Meme chápu jako jakousi hru s knihou, oživení oblíbených pasáží, zamyšlení se nad nimi, a v neposlední řadě je to také vtipné nalákání, abyste po knize chmátli a přečetli jste si ji. Vážně, vážně dobrý nápad.

Quote of the Week, trochu podrobněji:

QoW je složeno ze tří částí.

Vtipný výrok
Romantika
Silný okamžik

* Úryvky, nalákání, v QoW nemusí pocházet z jedné knihy.
* Je to sobotní meme, čili se neobjevuje v jiných dnech.
* A naposled, knihu, z které použijeme úryvky, jsme nutně nemuseli číst v daném týdnu.

Nechť zábava započne!

Scott Westerfeld - Oškliví

21. března 2011 v 21:04 | Virginia |  Recenze

Každý může být úchvatně krásný, co je na tom špatného? Tally bude brzy šestnáct a už se nemůže dočkat. V jejím světě šestnácté narozeniny znamenají operaci, která člověka změní z fyzicky ošklivého na dokonale krásnou bytost, a tím jej katapultuje do ráje špičkových technologií, kde jedinou prací je nikdy nekončící zábava. Několik týdnů před narozeninami však Tally potkává novou kamarádku Shay, která si není úplně jista, jestli vůbec chce být krásná. Mnohem raději by se ocitla mimo dokonalý svět, na utajeném místě zvaném Kouř, kde žijí oškliví, kteří se rozhodli vzbouřit proti diktátu a povinnosti být krásný.


Něco k ději:

Oškliví versus Krásní

Ve světě Tally Youngbloodové se lidé dělí na dvě skupiny. Na Ošklivé, kteří se jen třesou na to, až jim padne šestnáct let, a budou se moci konečně začlenit mezi výjimečnou sortu s příznačným názvem. Tedy na Krásné. Ti nijak zvlášť po ničem netouží, jsou spokojeni s tím, co mají, a užívají si nekonečných večírků, vydatně se přitom posilujíc alkoholem se svými přáteli.
A právě sem chce dívka stůj co stůj patřit, tím spíš, že za branami New Pretty Townu, města Krásných, na ni čeká její nejlepší, nejkrásnější kamarád Peris (do kterého jakoby byla Tally jistým druhem dětské lásky zamilovaná).

Přátelé někdy dokážou pořádně zamíchat našimi osudy
Jenže ouha, do jejího světa z toužení pronikne narušitel. Lépe řečeno narušitelka. Shay je úplně jiná než všichni, které Tally doposud znala. Je spokojená (s pro Taly nepochopitelnou věcí) se svým vzhledem Ošklivé. A nasadí Tally do hlavy brouka. Kdesi v divočině prý existuje místo, kde se shromažďují lidé, kteří netouží po tom být Krásní. Shay Tally dokonce nabídne, aby se tam vydala spolu s ní, což ale Tally odmítá. A Shay, která se stala její nejlepší kamarádkou, je náhle pryč, v divočině. Něco však Tally zanechala. Šifrovanou zprávu.

Nabídka
A náhle se všechno dává do pohybu. Jistý poddruh Krásných (tzv. Speciální případy, slangově Speciálové), kterým se nelíbí že Shay odešla, přinutí Tally dosti drastickým způsobem ke spolupráci, a dívka se tak vydává sama hledat svou nejlepší přítelkyni, potažmo Kouř.
Noční můra se stává tou nejkrásnější realitou


A co takhle nechat něco obestřeno tajemstvím?

Moje hodnocení:

Westerfeld je autor, jehož styl psaní mě chytil. Píše svižně, vtipně, nebála bych se říct naturalisticky. A to už vůbec nemluvím o jeho smyslu pro fantazii. Holt, kdo umí, umí…

Mám ráda matematiku:
9/10

Oškliví jsou první částí zamýšlené tetralogie. Druhý díl s názvem Krásní už můžete sehnat v naší rodné vlasti.

Použité písně

20. března 2011 v 1:48 | Virginia |  Použité písně
Použité písně velice, skutečně velice, řekla bych až úzce, souvisí s Náladníčkem. To je takový můj "oroginální" nápad, jak vás rychle a stručně seznámit s aktuálním rozpoložením mé nevyzpytatelné nálady (odtud Náladníček...;)
A tak mne napadlo, co když se třeba někomu zalíbí písnička, která je zrovna aktuální? Nechtěl by znát i ostatní, které zde zazněly?
A třeba by chtěl. Proto tobě, čtenáři, který máš chuť zabruslit si ve zpletitých stavech mého já, nabízím seznam, který neustále inovuji!

R.E.M. - Man on the moon
Alice in Chains - Rotten apple
Kooks - She moves in her own way
Pearl Jam - Last kiss
Brand New - Handcuffs
Lissie - Bright side
Kasabian - Underdog
Smashing pumpkins - Today
Sting - Englishman in New York
Pixies - Where is my mind
Derrick Harriott - Monkey ska
ZNC - Bastila
Beatles - Hello Goodbye
Relient K - Getting into you
Tata Bojs - Virtuální duet
Hats Band - Skillers
Sleepy Jackson - Don´t you know
Charlie Straight - School beauty queen
Bud Spencer a Terence Hill - Lalalalala
Sondre Lerche a Lillian Samdal - Modern nature

Jesica Inclán - Když uvěříš

18. března 2011 v 12:29 | Virginia |  Recenze

… je na světě možné úplně všechno.

Miranda, ač úspěšná básnířka, není ve svém životě příliš spokojená: nemá štěstí v lásce, jako by stále žila ve stínu své krásnější a úspěšnější sestry, a hlavně si připadá jiná než všichni kolem ní. Všechno se ale dramaticky změní, když se po úprku o život před třemi násilníky ocitne uprostřed lidí, o jejichž existenci vůbec neměla tušení. Ti, kteří věří ve tři. Kdo jsou ti tajemní, mimořádnými schopnostmi obdaření lidé v kápích? A kdo je její smutný zachránce, zázračný léčitel a telepat s podmanivýma jantarovýma očima a záhadnou minulostí? Milovníci mystického žánru se budou s hrdiny románu myšlenkami přenášet prostorem, budou svědky vášnivé lásky, nesmiřitelné nenávisti i urputného boje s mocnostmi zla. A Miranda nalezne po dramatických zvratech nejen lásku, ale i odpověď na to, proč si celý život připadala tak odlišná.Miranda, hlavní hrdinka románu, je po čertech sympatické děvče, které prostě ví, kam se má vrtnout. A že se panečku umí vrtnout! Přistát prakticky na hlavě tomu nejcharizmatičtějšímu chlapovi v okolí, to už je nějaký výkon. A Mirandě se to podaří v okamžiku, dramatickém, jak jinak, kdy jí jde po kůži několik ne zrovna přátelsky vyhlížejících individuí. Díky bohu, nic se nejí tak horké, jak se to uvaří, nebo všechno zlé je k něčemu dobré, zkrátka a dobře poznala SARIELA (ten nejcharizmatičtější, jak už bylo řečeno).
Každopádně, i ten nejvíc nej chlápek většinou skrývá nějaké to tajemství, o kterém se ze zásady nechce zmiňovat. Nejinak je tomu i u Sariela.
Miranda i tajemný elegán zažívají horké, i horčejší chvíle, místy máte dokonce pocit, že se co nevidět vznítí stránky, jak moc je to mezi aktéry dramatické či když prostě a jednoduše souloží.
A to jsme se prosím nedostali k tomu hlavnímu (i když, osobně si myslím, že pro autorku je hlavní právě ten již zmiňovaný akt), tedy k Sarielovu stylu života, jeho tajemné minulosti, komunitě lidí v kápích, zlým, nepřejícím lidem?

Patrně vám došlo, že jsem s knihou nějak extra spokojená nebyla. Kdybych to měla zhodnotit v číslech:
4/10

- 1 bod za obálku
- 2 body za anotaci, která se jako jediná na knize povedla
- 1 bod za námět

A za co jsem body strhla?

- absolutně nejsem spokojená se zpracováním textu
- už vůbec nemluvím o postavách, kterým jsem nevěřila ani pozdrav

Co mě mrzí je to, že jsem si knihu pořídila na vlastní náklady a nepočkala si, až se objeví v knihovně (to ta zatracená anotace!).

Diversity

18. března 2011 v 11:46 | Virginia
TÉMATA

 1. Utopické / dystopické fantasy
 2. Historická fikce (19. století a starší nebo starověk)
 3. Středověk (rytíři, draci, hrady, zasazeno ve skutečném nebo fantasy světě)
 4. Paranormální romantika (romantická zápletka a paranormálními okolnostmi)
 5. Střední škola (postavy aktivně chodí do školy)
 6. Upíři / vlkodlaci (dohromady nebo zvlášť)
 7. Shapeshifters (kožoměnci, tvaroměnci, dlaci)
 8. Nemrtví (zombie, mrtví, nemrtví, oživlí mrtví, nekromanceři, posmrtný život)
 9. Magie (čarodějnice, čarodějové, zaklínači, kouzelníci, wiccani)
 10. Říše víl (víly, vílové, elfové)
 11. Sci-fi (mimozemšťané, vesmírné lodi)
 12. Zvláštní nadání (předtuchy, čtení myšlenek, zvláštní schopnosti)
 13. Cestování časem (do minulosti nebo budoucnosti, jiných světů)
 14. Vodní stvoření (mořské panny, sirény, vodníci)
 15. Horror (knihy, jejichž záměrem je vyděsit)
 16. Démoni (hrdina je: démon, lovec démonů)
 17. Andělé (létající, padlí)
 18. Kriminálníci (zloději, pašeráci, podvodníci, piráti, mafie)
 19. Současná non-fikce (žádné nadpřirozené prvky)
 20. Různé (cokoli co se nějakým způsobem vymyká, nebo se nehodí do jiné kategorie, spíše fikce)

Carolyn Macklereová - Země, můj zadek a další velký kulatý věci

18. března 2011 v 1:17 | Virginia |  Recenze

Patnáctiletá Virginia to opravdu nemá lehké. Všichni z její rodiny vypadají prostě úchvatně, jsou úspěšní, sportovně založení, všude oblíbení a mimo to ještě mluví plynně francouzsky. Jinými slovy dokonalost. Jen ona se svým příliš velkým zadkem a příliš nízkým sebevědomím platí za černou ovci rodiny. Pak ale její všemi obdivovaný bratr vyletí ze školy a Virginia zjistí, že za perfektním zevnějškem se mohou skrývat i nepříjemná tajemství. Nejprve to pro ni znamená konec světa a strašlivé zklamání, pak však pochopí, že je to šance na změnu a s letenkou v ruce se vydává na cestu, aby lépe poznala sama sebe - konečně se naučí pořádně žít, nechá si udělat piercing do obočí, vlasy nabarví na fialovo a začne nosit oblečení, které vždycky chtěla. Také založí školní časopis a její matka se ji naučí respektovat stejně jako všichni ostatní. Vtipně psaný dívčí román o tom, že pěkná postava opravdu není vše.


Dívčí román… svým způsobem ano, je tam láska, dívčí problémy, nespokojenost sama se sebou.
Jak může tahle knížka asi skončit? No jak, zhubne, její vytoužený kluk si jí všimne, a rodiče ji konečně začnou respektovat. Bla, bla, bla…

Takhle jednoduché to ale v knížce není.

Virginia je nejmladší ze tří sourozenců, a i když je benjamínkem, rozhodně nemá na růžích ustláno. Připadá jí, že všechno to dobré ze svých rodičů připadlo sestře a bratrovi, přitom na ni zbyly ty zbytky. Je nespokojená se svou postavou, se svou schopností učit se, se svým vztahem k rodičům.
Koho má skutečně ráda, je její velký bratr. Virginie si ho velmi idealizuje, nevidí, že její bratr má jiné zájmy než malou sestru. A pak přijde zvrat. Její bratr provede něco, čím svou sestru velmi zklame. Za trest je vyhozen ze školy a stěhuje se zpátky do rodného hnízda. Všichni se k němu obrací zády, až na rodiče, kteří nechtějí vidět, že jejich synek provedl něco, co se nedělá.
Zde je ukryta alegorie: Není všechno zlato, co se třpytí
Bratr - oblíbenec rodičů, premiant školy, kamarádů na každém prstě deset, přesto znásilnil dívku.
Virginia není ani z poloviny tak krásná jako její bratr, ve škole patří k těm průměrným, žije ve stínu sourozenců, ale jde za znásilněnou dívkou, a jelikož se brat neomluvil, udělá to za něj.

Příběh dívky, která se dokáže i přes nepřízeň osudu dostat ze své ulity právě díky pochopení, že dokonalý zevnějšek není zdaleka všechno.

***

Ehm, determinace se projevuje... Virginia, toť můj vzor!