Michelle Zink - Proroctví sester

27. března 2011 v 12:11 | Virginia |  Recenze
První díl "gotické" fantasy série situované do Ameriky konce 19. století. Dvojčata Lia a Alice právě osiřela. Lia objeví na zápěstí tajemné znamení a začíná si všímat podivného krutého chování své sestry. Objeví knihu s jedinou stránkou, ve které si přečte temné proroctví, které varuje před příchodem Ďábla na svět. Lia se domnívá, že ona je Strážkyní, která tomu má zabránit, a její zlá sestra Branou, jíž má Zlo vstoupit. Ale je to skutečně tak jednoduché?


Gotické?
Silně zavádějící. Jelikož jsem učená holka, moc dobře vím, že gotika byla vskutku dříve, než ve zmiňovaném 19. století. Může se ale eventuelně jednat o pseudogotiku, což je směr poměrně mladý, který se ke staré známe gotice navracel.
Každopádně si to můžete vyložit trochu jinak. Gotické = ponuré, smutné, chladné, depresivní, pusté… V tomto případě bych řekla, že jste se trefili terči trochu blíž, protože všemi výše zmíněnými přívlastky bych knihu mohla titulovat.

Dvojčata?

Říká se, že dvojčata, tím spíše jednovaječná, jsou si podobna nejen vzhledem, ale i povahovými vlastnostmi. V této knize nemůžete být dál od pravdy. Jsou sice jedna jako druhá, ale tím tak veškerá podobnost končí. Shrnula bych to, jedna je HODNÁ, druhá ZLÁ. Brána versus strážkyně (Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá).

Proroctví?
Bez zlé zápletky nebylo by dobrého příběhu? Proroctví existuje již od nepaměti, a souvisí vždy s dívčím osazenstvem rodiny. Není toho, kdo by se proroctví vyhnul. Snad jen… existují určité výjimky, kdo si přečte, určitě pochopí, o čem mluvím.

5,5/10

Proč?
Příběh není špatný, celý nápad měl naději vyšvihnout se, bohužel, debutující autorka podle mě není (a berte prosím v potaz MŮJ subjektivní názor) "vypsaná."
Ne zcela náhodou se mi doma říká Rejpal Puntík. Vadí mi nedotažené, nepromyšlené věci, které v příběhu bohužel byly (a ne málo).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama