Scott Westerfeld - Oškliví

21. března 2011 v 21:04 | Virginia |  Recenze

Každý může být úchvatně krásný, co je na tom špatného? Tally bude brzy šestnáct a už se nemůže dočkat. V jejím světě šestnácté narozeniny znamenají operaci, která člověka změní z fyzicky ošklivého na dokonale krásnou bytost, a tím jej katapultuje do ráje špičkových technologií, kde jedinou prací je nikdy nekončící zábava. Několik týdnů před narozeninami však Tally potkává novou kamarádku Shay, která si není úplně jista, jestli vůbec chce být krásná. Mnohem raději by se ocitla mimo dokonalý svět, na utajeném místě zvaném Kouř, kde žijí oškliví, kteří se rozhodli vzbouřit proti diktátu a povinnosti být krásný.


Něco k ději:

Oškliví versus Krásní

Ve světě Tally Youngbloodové se lidé dělí na dvě skupiny. Na Ošklivé, kteří se jen třesou na to, až jim padne šestnáct let, a budou se moci konečně začlenit mezi výjimečnou sortu s příznačným názvem. Tedy na Krásné. Ti nijak zvlášť po ničem netouží, jsou spokojeni s tím, co mají, a užívají si nekonečných večírků, vydatně se přitom posilujíc alkoholem se svými přáteli.
A právě sem chce dívka stůj co stůj patřit, tím spíš, že za branami New Pretty Townu, města Krásných, na ni čeká její nejlepší, nejkrásnější kamarád Peris (do kterého jakoby byla Tally jistým druhem dětské lásky zamilovaná).

Přátelé někdy dokážou pořádně zamíchat našimi osudy
Jenže ouha, do jejího světa z toužení pronikne narušitel. Lépe řečeno narušitelka. Shay je úplně jiná než všichni, které Tally doposud znala. Je spokojená (s pro Taly nepochopitelnou věcí) se svým vzhledem Ošklivé. A nasadí Tally do hlavy brouka. Kdesi v divočině prý existuje místo, kde se shromažďují lidé, kteří netouží po tom být Krásní. Shay Tally dokonce nabídne, aby se tam vydala spolu s ní, což ale Tally odmítá. A Shay, která se stala její nejlepší kamarádkou, je náhle pryč, v divočině. Něco však Tally zanechala. Šifrovanou zprávu.

Nabídka
A náhle se všechno dává do pohybu. Jistý poddruh Krásných (tzv. Speciální případy, slangově Speciálové), kterým se nelíbí že Shay odešla, přinutí Tally dosti drastickým způsobem ke spolupráci, a dívka se tak vydává sama hledat svou nejlepší přítelkyni, potažmo Kouř.
Noční můra se stává tou nejkrásnější realitou


A co takhle nechat něco obestřeno tajemstvím?

Moje hodnocení:

Westerfeld je autor, jehož styl psaní mě chytil. Píše svižně, vtipně, nebála bych se říct naturalisticky. A to už vůbec nemluvím o jeho smyslu pro fantazii. Holt, kdo umí, umí…

Mám ráda matematiku:
9/10

Oškliví jsou první částí zamýšlené tetralogie. Druhý díl s názvem Krásní už můžete sehnat v naší rodné vlasti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jaroslav Jaroslav | E-mail | Web | 25. června 2012 v 18:32 | Reagovat

no comment:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama