Carolyn Macklereová - Země, můj zadek a další velký kulatý věci

18. března 2011 v 1:17 | Virginia |  Recenze

Patnáctiletá Virginia to opravdu nemá lehké. Všichni z její rodiny vypadají prostě úchvatně, jsou úspěšní, sportovně založení, všude oblíbení a mimo to ještě mluví plynně francouzsky. Jinými slovy dokonalost. Jen ona se svým příliš velkým zadkem a příliš nízkým sebevědomím platí za černou ovci rodiny. Pak ale její všemi obdivovaný bratr vyletí ze školy a Virginia zjistí, že za perfektním zevnějškem se mohou skrývat i nepříjemná tajemství. Nejprve to pro ni znamená konec světa a strašlivé zklamání, pak však pochopí, že je to šance na změnu a s letenkou v ruce se vydává na cestu, aby lépe poznala sama sebe - konečně se naučí pořádně žít, nechá si udělat piercing do obočí, vlasy nabarví na fialovo a začne nosit oblečení, které vždycky chtěla. Také založí školní časopis a její matka se ji naučí respektovat stejně jako všichni ostatní. Vtipně psaný dívčí román o tom, že pěkná postava opravdu není vše.


Dívčí román… svým způsobem ano, je tam láska, dívčí problémy, nespokojenost sama se sebou.
Jak může tahle knížka asi skončit? No jak, zhubne, její vytoužený kluk si jí všimne, a rodiče ji konečně začnou respektovat. Bla, bla, bla…

Takhle jednoduché to ale v knížce není.

Virginia je nejmladší ze tří sourozenců, a i když je benjamínkem, rozhodně nemá na růžích ustláno. Připadá jí, že všechno to dobré ze svých rodičů připadlo sestře a bratrovi, přitom na ni zbyly ty zbytky. Je nespokojená se svou postavou, se svou schopností učit se, se svým vztahem k rodičům.
Koho má skutečně ráda, je její velký bratr. Virginie si ho velmi idealizuje, nevidí, že její bratr má jiné zájmy než malou sestru. A pak přijde zvrat. Její bratr provede něco, čím svou sestru velmi zklame. Za trest je vyhozen ze školy a stěhuje se zpátky do rodného hnízda. Všichni se k němu obrací zády, až na rodiče, kteří nechtějí vidět, že jejich synek provedl něco, co se nedělá.
Zde je ukryta alegorie: Není všechno zlato, co se třpytí
Bratr - oblíbenec rodičů, premiant školy, kamarádů na každém prstě deset, přesto znásilnil dívku.
Virginia není ani z poloviny tak krásná jako její bratr, ve škole patří k těm průměrným, žije ve stínu sourozenců, ale jde za znásilněnou dívkou, a jelikož se brat neomluvil, udělá to za něj.

Příběh dívky, která se dokáže i přes nepřízeň osudu dostat ze své ulity právě díky pochopení, že dokonalý zevnějšek není zdaleka všechno.

***

Ehm, determinace se projevuje... Virginia, toť můj vzor!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Theresa Theresa | Web | 11. května 2013 v 21:21 | Reagovat

Tohle je moje oblíbená knížka za všech.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama