Peter V. Brett - Tetovaný

22. května 2011 v 17:30 | Virginia |  Recenze
Noc co noc přicházejí s tmou jadrnci - démoni, kteří na sebe berou děsivou podobu i podstatu. Planou sžíravou nenávistí k lidstvu, vládnou nadpřirozenou silou a mocí. Po stovky let pozvolna vyhlazují lidské stádo, které se před nimi skrývá za magickými chranami - mocnými symboly, jejichž původ je zahalen tajemstvím a ochrana děsivě křehká. Kdysi bojovali lidé s jadrnci za rovných podmínek a zastavili je. Jenže ty dny jsou dávno pryč. Démoni sílí, zatímco lidí díky každonočním útokům ubývá. Nyní svítá lidstvu naděje. Tři mladí lidé, kteří přežili krutý démonský útok, se odváží o nemožné - vystoupí zpoza křehkého bezpečí chran a riskují vše v zoufalé snaze odhalit tajemství minulosti. Arlen přinese jakoukoli oběť za svobodu. Truchlivá životní pouť ho dovede až za hranice lidské moci. Rojer, zmrzačený démonem, který mu zabil rodiče, hledá útěchu v hudbě - a objevuje, že hudba může být stejně tak útočištěm jako zbraní. Krásná Leesha se stane obratnou léčitelkou, ale lektvary mohou i ublížit… Společně budou čelit noci.

Přiznám se, že jsem na knihu narazila náhodou. Jelikož nejsem hrdým nositelem znaku na kůži, a ani se o tuto ozdobu nějak zvlášť nezajímám, není se čemu divit, že mě název knihy neoslovil. Což se ovšem nedá říct o recenzi jedné mé oblíbené spisovatelky, která mě pořádně navnadila (kdybyste, zapátrali, onu českou autorku byste na mém blogu našli - tedy, alespoň zmínku o ní).

Kniha postupuje pomalu, přitom vás ale ani nenapadne pomyslet na přeskočení toho či onoho odstavce jenom proto, že se vněm zrovna tvrdě netrénuje ani nebojuje. Rostete spolu s hrdiny, kteří v knize zažívají radosti dětství, problémy dospívání, uvědomování si sebe sama, toho, čeho chtějí dosáhnout, i závažnější příhody, bez kterých by se raději obešli.

Svět v knize mě jednoduše okouzlil. Příběh se neodehrává v moderní době, hrdinové nemají k dispozici mobily, léky, či automatickou pušku. Spoléhají se jen na sílu svých paží, či magických chran, které je chrání před jejich úhlavními nepřáteli - Jadrnci.

Nepřátelé

Jadrnci jsou démoni, kteří se s železnou pravidelností objevují každou noc, majíce pouze jedinou potřebu - a sice pozabíjet a sežrat co nejvíce lidí.
Lidé už kdysi s Jadrnci bojovali a tehdy je skoro všechny pozabíjeli. Bohužel, vychytralí Jadrnci se stáhli do Jádra, kde vyčkávali, až znovu přijde jejich čas a lidé na hrozící nebezpečí zapomněli, bojové chrany přestaly být k užitku a když se pak po mnoha stech letech Jadrnci opět objevili, nikdo už nevěděl, jak se před nimi bránit a pro Jadrnce nastaly žně. Které trvají do dnešních dní.

Průvodci světem Petera V. Bretta

Arlen je chlapec z venkova, žijící v ustavičném strachu z další noci. Pomáhá na rodinném hospodářství, kde obstarává co je zrovna zapotřebí. Přesto k jeho hlavním prioritám patří obranné chrany, na které je Arlen skutečným mistrem a které chrání jeho domov před napadením zlých démonů.

Leesha, mladá dívka žijící v podobně malé vísce jako Arlen, má život nalinkovaný už ve svých třinácti letech. Jen co bude její tělo připraveno povít děti, vdá se za vesnického siláka a krasavce, Gared, kterého jí závidí nejedna obyvatelka vsi. Leesha má ale poněkud jiné plány. Po potupě, které jí vystaví Gared, odejde s vesnickou kořenářkou Brunou, aby se naučila pomáhat nemocným lidem.

Posledním hrdinou je Rojer, chlapec, který v raném dětství přišel o oba rodiče, samozřejmě vinou Jadrnců. Pod ochranná křídla si ho vezme kejklíř Arrick Libohlas, aby ho naučil svému umění. Ačkoli má chlapec zmrzačenou ruku, učí se překvapivě dobře. Zvláště jeho hra na housle učaruje nejenom lidem, ale i démonům.

Slovo na konec + bodové ohodnocení

Tetovaný je první částí románové trilogie, druhý díl, Pouštní kopí, spatřil světlo světa už i u nás, a já se nemůžu dočkat, až se objeví v naší knihovně.

10/10 Rozhodně neprohloupíte, když si knihu přečtete
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 24. května 2011 v 19:16 | Reagovat

nemáš zač za tip, jsem ráda, že se občas najde někdo, kdo si po přečtení mojí recenze mrkne i na film, nebo přečte doporučenou knihu :) cením si toho.. o téhle knížce jsem už slyšela a dlouho se na ní chystám.. vypadá rozhodně zajímavě, pokud bude k dostání v knihovně, určitě si jí půjčím (tedy až se prokoušu tou hromadou, co jsem si zas vypůjčila :D :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama